Sport - 2. 11. 2019

Nejlepší fotbalový stopeři

BOBBY MOORE
Zkuste se zeptat fanouška West Hamu, kdo je největší klubová legenda. Asi málokdo řekne jiné jméno, že Bobby Moore. Tento anglický zadák spojil s londýnským klubem většinu kariéry a v jeho barvách odehrál přes 500 utkání. Svého největšího úspěchu však Bobby Moore dosáhl s reprezentací. Byl totiž kapitánem týmu, který v roce 1966 získal titul pro mistry světa. Celkově v reprezentaci odehrál 108 utkání, což byl dlouho anglický rekord. Moore byl v roce 1970 druhý v anketě Zlatý míč a ocenění se mu dostalo i od samotného Pelého, který jej označil za nejlepšího obránce, proti kterému kdy hrál.
fotbalový trénink
MARIUS TRESOR
Tresor byl stoper, který na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let byl členem velice silné francouzské reprezentace, točící se kolem Michela Platiniho. Tresor celou svou kariéru strávil v zemi galského kohouta, kromě Ajaccia hrál také za Marseille a Bordeaux. Ačkoliv nikdy nedosáhl na velkou klubovou nebo reprezentační trofej, je považován za jednoho z nejlepších obránců historie. Když proběhla anketa o nejlepšího francouzského fotbalistu 20. století, Tresor se umístil na 6. místě a nechal za sebou hráče jako Papin, Giresse, Deschamps nebo Cantona. V roce 1972 se také stal nejlepším fotbalistou Francie.
FRANZ BECKENBAUER
Co se týče postu stopera, mnoho lidí má jasno – nejlepším obráncem historie byl Franz Beckenbauer. Císař Franz, jak se tomuto německému hráči přezdívalo, vynikal v mnoha oblastech tohoto sportu. Byl veleben nejen pro svoje fotbalové kvality, ale také ty vůdcovské. Backenbauerovi bývá často připisován vynález pozice libera, kterou během kariéry zastával. Nejdelší a nejúspěšnější část své kariéry strávil v Bayernu Mnichov, se kterým získal 13 trofejí. Úspěšný byl taky na mezinárodní úrovni – z MS 1974 si Německo odvezlo zlaté medaile, stejně tak jako z ME 1972. Ke dvěma titulům přidal ještě další tři cenné kovy. Co se individuálních vavřínů týče, málokterý obránce v historii fotbalu získal tolik ocenění jako právě Beckenbauer. Tou nejvýznamnější cenou je Zlatý míč, který vyhrál dokonce dvakrát. Po skončení aktivní kariéry stal trenérem a byl neméně úspěšný.
fotbalový míč nad obličejem
DANIEL PASARELLA
Daniel Pasarella byl argentinský stoper, který jihoamerické velmoci pomohl ke dvěma titulům mistrů světa. Vynikal v mnoha aspektech hry a byl v určitých věcech podobný výše zmíněnému. Byl skvělým vůdcem (a proto také argentinským kapitánem), i on nehrál jen na postu klasického stopera, ale také libera a navíc byl gólově velice potentní. Vsítil 134 branek (plus dalších 22 v reprezentaci), díky čemuž byl dlouho historicky nejproduktivnějším obráncem a překonal jej až Ronald Koeman. Pasarellovým nejvýznamnějším úspěchem jsou dva tituly pro mistra světa z let 1978 a 1986. Po ukončení hráčské kariéry byl také poměrně úspěšným manažerem.

Copyright 2024 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress