Výrobky - 8. 12. 2018

Kyselé dobroty

Když se k doladění chuti použije vhodný ocet, to se teprve pokrm promění v tu pravou lahůdku. Ovšem je potřeba mít v kuchyni hned několik druhů, protože každý je vhodný na něco jiného. Jaké jsou ty základní a k čemu jsou nejvhodnější?
jablka a ocet
 
Když zavařujeme
Nejlepší pro konzervaci je kvasný lihový 8% ocet. Ochutí výborně především okurkové nálevy. Hlavně díky jeho unikátní receptuře, kde je přítomen též karamel a estragon. Je to ale takový ocet univerzální, dá se použít do většiny pokrmů. Je to dobře vyzkoušeno v minulosti. Jiný totiž v dobách socializmu většinou ani „nebyl k dostání“.
 salátový talíř
Desingy i marinády
Pro studenou kuchyni se výborně hodí ocet jablečný. Dobře doplňuje dresingy, zálivky do salátů i chuť zeleniny a sýrů v salátech (goudy, ementálu). V dresingu se hodí k olivovému, slunečnicovému i řepkovému oleji. „Rozumí“ si také s medem, koprem, hořčicí, česnekem a bylinkami. Pokud ho přidáme do marinády na maso, bude krásně křehké a jemné. Platí to především u vepřového masa.
 
Když připravujeme „středomořskou“ specialitku
Dalším výborným kyselým pomocníkem je ocet vinný. Jeho dva základní druhy, červený a bílý, mají každý svou specifickou chuť. Pro studenou kuchyni můžeme použít oba. Do zálivek na salát, do dresingů a majonéz, i do marinád. Můžeme je používat také k dochucení polévek a omáček. Pokud budeme ovšem připravovat nějakou dobrotu podle receptu středomořské kuchyně, sáhneme určitě po bílém vinném octu. Je nejlepší k rybám a mořským plodům.
 nakládané okurky
Když chceme vůni Itálie
V případě, že chceme vykouzlit pokrm opravdu vonící Itálií, vybereme si k přípravě balzamikový ocet. Je jemně nasládlý, Má jednu zvláštní vlastnost – časem zraje. Protože tepelná úprava ovlivňuje jeho chuť, používá se do výrobků studené kuchyně. Především k finálnímu dochucení na talířích strávníků. Hodí se k vylepšení chuti zeleninových i ovocných salátů, sýrů, italského rizota, masa. Používá se ale také na dezerty a zmrzlinu.

Copyright 2024 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress