Hobby - 13. 10. 2020

Voňavý, barevný, nádherný život s bylinkami

Bylinky a zeleň snad milují všichni, kdo se rádi toulají přírodou. Přírodní léčba pomocí čistých bylin bez chémie, je většině lidem blízká, protože chemie je snad okolo nás všude. Když někoho velmi zajímají bylinky, věnuje tomu svůj volný čas, sbírá je, studuje, zapisuje – poté se se svými postřehy podělí s druhými, tak to je krásný a užitečný koníček.

v Toulky přírodou od počátku jara až do podzimu, kdy během každého období se podle druhu bylinky sbírají a suší, to přináší výsledky. Na jaře například začne sběr velmi mladých kopřiv a česneku medvědího. Přes léto v přírodě se například sbírají lístky jitrocele, lístky kontryhelu (Alchemilla vulgaris), kvetoucí mateřídouška, tymián, dobromysl, divizna, vrbová a dubová kůra.. je toho velmi mnoho.

v Z některých bylinek se těsně po sběru připravují různé tinktury nebo masti. Ze zdravých plodů bezinek se například připravuje zdravý sirup. Nastávajícím podzimem bylinková sezóna nekončí. Sbírají se plody šípků, trnky, hlohu, pozdní odrůda rakytníku, kořeny pampelišek, křenu, kozlíku lékařského, čekanky, lopuchu a kostivalu. Bylinek je hodně a takový bylinkář má co dělat, aby to vše stihl.

Bylinek je v naší přírodě skutečně velké množství a samozřejmě, že není možné sbírat nebo pěstovat na zahrádce a následně zpracovávat všechny rostliny. Bylinkář se většinou rozhoduje, co bude sbírat.

Záleží na tom, v jakém prostředí žije, kým se obklopuje. Podle toho se rozhoduje, co by mohl potřebovat. Musí dobře znát, co se dá kdy sbírat a k čemu je to užitečné. Tyto vědomostní základy si musí nastudovat, jak z odborné literatury, tak z různých herbářů a poznatků lidí, kteří se bylinkami zaobírali například v minulém století.

Začínající bylinkář nejenom využívá staré zkušenosti známých bylinkářů – vědců, ale určitě zkouší i nové věci: např. něco uvaří, udělá novou mast, novou tinkturu, připraví nový zdravý sirup. A pro nádhernou a uklidňující vůni některých bylinek, udělá voňavé pytlíčky nebo polštářky, do kterých bylinky vloží.

Když se pěstují bylinky i na zahradě, většinou ze zahrady mizí okrasné rostliny a nahrazují je ty, ze kterých je užitek.

Dobrý a zkušený bylinkář žije svůj život v souladu s přírodou, s bylinkami. Těší se z jejich krásy a užitku. Inspiruje a pomáhá druhým, pokud je to možné, pomáhá ke zlepšení zdraví díky bylinkám.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Copyright 2024 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress