Dům a zahrada - 18. 11. 2019

Práce na zahradě

Objevují se nám první mrazíky a pokud jste trávili čas svými zálibami mimo domov, využijte poslední pěkné sluneční dny k práci na zahradě. V kalendáři již zbývá posledních pár listů a zima je tady.

rýč v záhonu

Květináče a okrasné rostliny

V létě byly vaší chloubou a sousedky jen závistivě koukaly. Aby tomu bylo i na přes rok, je zapotřebí je zazimovat. Ostříhejte odkvetlé části, nezapomeňte na zálivku a uložte truhlíky do sklepa, kde přezimují. Pokud máte někde na zahradě jiřiny, rozhodně je vykopejte. Zimu by nepřečkaly a vás by čekal nákup nových hlíz. Podobné je to i s keři na zahradě, věnujte jim taky čas a péči.  Plánujete-li vysadit nové stromy a keře, podzim je ideální dobou k tomu.
mrkev s natí

Sklizeň

Pokud jste ještě neotrhali plody, rychle se na to vrhněte. Mrazíky jim nesvědčí. Předem si vyberte vhodné místo na uskladnění, aby vydrželo co nejdéle.

Dodržujte následující pravidla:


·         uskladněte pouze čisté ovoce a zeleninu


·         měkčí ovoce potřebuje prostor, aby se neotlačilo


·         ideálně ukládejte ovoce se stopkou


·         volba místa-ideálně sklep

Listí

Práce s hrabičkami uklidňuje. Šustění listí má líbivý zvuk a navíc jsou rychle vidět výsledky práce. Kupičky na zahradě se zvětšují a rozmnožují. Pokud zvítězí ale lenost, nezoufejte. Odborníci se neshodují v tom, či zahradu pohrabat nebo nechat listí na trávníku. Pokud ho necháte, dodáte půdě tolik potřebné živiny.
jablka na knize

Nábytek

Zahradní nábytek dostal v létě zabrat. Potahy vyperte a uložte.  Jsou-li zapotřebí opravy, udělejte je zrovna, ať vám na jaře nic nebrání v relaxaci a slunění. Nábytek ukliďte pod střechu, plachtu, ať netrpí mrazem a vlhkem.

Půda a skleník

Vezměte do rukou rýč a vrhněte se na záhony. Poté, co jste sklidili, je zapotřebí půdu zrýt, dodat ji živiny a to v podobě hnoje nebo kompostu. Tato péče se vám příští rok vrátí v podobě  bohaté úrody. Máte-li na zahradě skleník, zlikvidujte rostliny, pohnojte půdu.

Pár rad na závěr:


·         vypněte všechny vodní zdroje-hadice, zavlažování


·         postarejte se o vodní plochy na zahradě-jezírka, bazény


·         ukliďte po práci-očistěte všechno nářadí

 

3.5/5 - (4 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Copyright 2023 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress